Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, składający się z ujednoliconego systemu stron w sieci informatycznej, na których zostaje udostępniona informacja publiczna.

Uwarunkowania prawne

Uruchomienie Biuletynu Informacji Publicznej jest niezbędne dla funkcjonowania ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia MSWiA z 18 stycznia 2007 r. w sprawie BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ.

Strona Biuletynu Informacji Publicznej podmiotu składa się z kilku podstawowych elementów:

 1. Menu górnego (w nagłówku strony) zawierającego ustawienia ułatwiające dla osób niepełnosprawnych, wyszukiwarkę, dane podmiotu prowadzącego BIP oraz menu narzędziowe zawierające odnośniki do instrukcji korzystania z BIP, oświadczenia o dostępności, polityki prywatności, danych redakcji oraz kontakt.

 2. Menu nawigacji (poniżej Menu górnego) wskazującego użytkownikowi aktualną pozycję na stronie, tzw. ścieżki okruszków znajdującej się po frazie jesteś tutaj:.

 3. Menu głównego (po lewej stronie witryny) zawierającego odsyłacze do najważniejszych części strony, w tym do wszelkie dane podmiotu.

 4. Właściwej treści strony zamieszczonej w środkowej części dokumentu. W tym miejscu będą pokazywać się dane podmiotów, artykuły, treści dokumentów i ogłoszeń itp.

 5. Menu dodatkowego (po prawej stronie witryny) zawierającego odsyłacz do strony głównej BIP pod adresem www.bip.gov.pl, odsyłacz do Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP oraz dane redakcji.

Podstawowym przeznaczeniem strony BIP jest prezentacja informacji na temat podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP.

Zamieszczone na stronie dane podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP oraz artykuły opatrzone są metadanymi informacji publicznej, czyli

 1. tytułem zasobu,

 2. czasem wytworzenia zasobu,

 3. tożsamością osoby wytwarzającej zasób,

 4. tożsamością osoby odpowiadającej treść zasobu,

 5. rejestrem wprowadzonych zmian,

 6. statystyką wyświetleń zasobu.

Aby zapoznać się z informacjami w Biuletynie Informacji Publicznej należy kliknąć w odpowiedni link w menu przedmiotowym lub podmiotowym. Do precyzyjnego wyszukiwania informacji służy Wyszukiwarka znajdująca się w górnej części serwisu. Aby skorzystać z wyszukiwarki należy wpisać w pole edycyjne szukaną frazę i nacisnąć przycisk szukaj. Aby skorzystać z opcji rozszerzonych wyszukiwarki należy kliknąć wyszukiwanie zaawansowane.

Aby zmienić kontrast serwisu należy kliknąć ikonkę zmiana kontrastu. Aby zmienić wielkość czcionki należy kliknąć ikonki czcionka duża lub czcionka średnia. Aby powrócić do ustawień fabrycznych należy wybrać ikonkę ustawienia domyślne.

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. czwartek, 15, wrzesień 2016 11:15 Administrator
Artykuł został zmieniony. sobota, 17, wrzesień 2016 17:29 Administrator
Artykuł został zmieniony. sobota, 17, wrzesień 2016 17:39 Administrator
Artykuł został zmieniony. sobota, 17, wrzesień 2016 17:40 Administrator
Artykuł został zmieniony. sobota, 17, wrzesień 2016 17:41 Administrator
Artykuł został zmieniony. poniedziałek, 11, marzec 2019 08:26 Administrator